Admin

Our Staff

Administrative Staff

Dr. Sandra Brown  Principal Zachary Bucholz  Assistant Principal   Andra Morris   Assistant Principal  Heidi Trumble  Assistant Principal Jennifer Bell   School Improvement Specialist Zeb Clark  Student Activities Coordinator

Office Staff

Tracy Gerety           Office Manager Dena Taylor             Bookeeper  Carla Sciola             Attendance Tana Phillips           Discipline Vernitta Butts        Data Support Specialist

 

Guidance

Jenny Hinton   Grade 7 / Guidance Dept. Chair Erika Bartley  Guidance Secretary Audra Burchett  Grade 6
Corey McGinnis  Grade 8
Hunter Watts  504


Clinic

Angelica Garza   Nurse Elizabeth Rehfuss  Nurse Assistant

 

Technology Support

Richard Leonard- Technology Support Technician- Passwords / Accounts / Hardware


English

Sixth Grade Seventh Grade Eighth Grade
Claudia Liebig Jacqueline Chasse  Amy Cash
Christina Molen
Traci Doyle
Hunter Dunlo
Erin Rosecrans (Bess) Sarah Kensy
Lyndsay Hamby
Andrea Vinikoff
Ritchie Victoria Silvano
  Satonyia Smith 
Satonyia Smith 



Math

Sixth Grade Seventh Grade Eighth Grade
Victoria Ammons
Erica Fritz
Meghan Booth
Jamie Arnett Jessica Gengler  Angela Cole
Brian Battin Janet Marx
Audrey Reyes
Cheryl Zell
Audrey Reyes  Katherine Shonk
  Michele Roan
Christy Wood



Science

Sixth Grade Seventh Grade Eighth Grade
Cortney Danahar  Donna Abrams
Donna Chapa 
Shannon George
Danni Buddenhagen
Valerie Hoey
Kimberly Piper
Valerie Hoey
Fritz Scheuer
Gabrielle Walton
Cathy O'Malley
Kerry Werhan
  Barbara Schaarschmidt
Elisa Zajac



Social Studies / Civics

Sixth Grade Seventh Grade Eighth Grade
Pete Ayala  Wendy Anoia
Sam Agami
Melissa Byrd
Vicki Dean
Loren Hart
Debbie Campbell
Courtney Dewitt
Jonathan Perry
Phil McGinnis Loren Hart
Lindsay Thompson
  James Palmiere
Dylan Vamosi



Exploratory

Teacher
Subject
Kaitlin Beamer Tech Ed.
Carole Forbes  Teen Living
Megan Oliverio
Teen Living
Ian Jewell
Art 
Tasha Wearren Keyboarding 
   


World Languages

Teacher
Subject
Elizabeth Brisson  Spanish
Nathaly Carnahan French
Maria Davis Spanish
Alexandra Daenens  French
Joy Eichorst German 
Michelle Harrington Spanish 
Tricia Marcarian
Spanish 
Pamela Pearsall   German 
Leslie Pierce
Latin 
Tammy Quirola

Arline Thornton 

 

Health and Physical Education

Kristofer Bowers
Allen Brewer
Amy Dancel
Lori Gavin
Keegan VanAuken
Katie Warnock


Music

Teacher
Subject
Lisa Anderson
Chorus & Orchestra
Steve Clendenin Band
Lydia Reves-Bay Orchestra

 

Reading

Elinor Wynter


Speech

Linda Chirco



S.T.E.P. Program

Kelly Farmer
Thomas Whalen



Special Education

Robin Barbour
Alfreda Bell
Daniel Lavallee
Melinda Mackey
Rebecca Marchant
Kiera Peoples
Anika Reid
Jessica Spearman
Beatrice Stokes
Bridget Timothy
Jocelyn Trindade



Specialists

Name
Specialty
Jennifer Bell
School Improvement Specialist
Janet Coulson
Library Media Assistant
Jennifer Crow
Library Media Specialist
Penny Hutson
Library Media Specialist
Jeff Noss
Instructional Technology Specialist 
Meaghan Sachs
Instructional Technology Specialist 
Cathy Smith
Gifted Resource Teacher 
Jennifer Stubbe
Reading Specialist 
   

 

Library Media Specialist
Library Media Specialist
Library Media Specialist
Library Media Specialist